Under construction.Under construction.Under construction. Back to main ,powrót na stronę główną./////////////// links on left going to my site.

UNDER CONSTRUCTION

Regulamin Polowy Obsługi Działa - 2 Funtowa armata XVII wieczna

Field Piece Operations, XVII Century
Boleslaw's Orlicki's Light Artillery
(c) 2001 Richard J. Orli

Recomended settings are ISO-8859-2 to get proper Polish fonts and grammatics"tails"


Konserwacja Amunicja Pociski Przygotowanie do strzelania Strzelania Pozycje obsady Terminologia

Terminologia i opis działa.

Regulamin Działa "KISMET"
Falkonet Dwu-Funtowy,
(c)2001 Richard Orli

Armata ma kaliber 57.15 mm i waży 104,3kg.Obecne żelazne kule tego wagomiaru(2 3/16cala) ważą 0.726kg, a ołowiane (2 1/8 cala) ważą 0.907 kg. Dwucalowe stalowe kule(typowe kule ze złomowanych łożysk) ważą 0.544kg.

Lufa zostala odlana w formie z "naval gun bronze" czyli ze spiżu (miedź,cyna,cynk) i nawiercona. W tym czasie brąz zawierał 90% miedzi i 10% cyny.Technologia ta zaczęła być stosowana po 1750 ale powstało mocniejsze i bezpieczniejsze działo. Spiż jest ponad dwa razy mocniejszy niz stalowa czy zelazna lufa, podczas rozerwania nie pęka na kawałki,i jest odporny na większość procesów korozyjnych.To jest najbezpieczniejszy typ lufy.Producent zaleca ładować lufę 5 cioma uncjami prochu grade F dla strzałow ślepych i 3 ma uncjami do strzelania kulami,kartaczami itd. Typowy ładunek to 3 uncje dla strzałów ślepych w odtwórstwie i 4 uncje podczas pokazów.
Laweta została zaprojektowana dla pełnowymiarowej dwufuntowej armaty gdyż to był najpopularniejszy kaliber w Polskiej Artylerii Konnej.Począwszy od XVII wieku aż do czasów obecnych,dwufuntowe działa są najpopularniejsze.Generalnie setki 2 funtowych armat od XVII wieku przetrwały aż do czasów współczesnych. Ponadto każdy szlachcic mógł zgodnie z prawem posiadać armatki dwufuntowe do obrony dworu czy gródka.
Nośne elementy lawety zostały zrobione przez Ricka Orli z dębu a inne elementy z klonu,dębu i innych gatunków twardego drewna.Haki,śruby,nity,i and trunnion caps i elementy stalowe zostały wyprodukowane przez Mitch Smith, kowala.

Rick zrobił pozostałe części metalowe z arkuszy blachy z lokalnego sklepu metalowego. Robert Gonia pomagał w pracach przy lawecie. Koła zostały również zrobione przez Cannon Ltd. Koła posiadają obręcze co było szeroko stosowane w 17th C(a nawet do 1830). Lawety posiadały osie drewniane lub w całości ze stali co powodowało różnice w technologii ich wykonania. Początkowo miały osie drewniane i przypuszczamy,że dopiero po 1700 roku zaczęto stosować osie ze stali.Śruby do regulacji kąta podniesienia lufy to wynalazek po 1650 roku.Do tego momentu stosowano drewniane kliny lub skokowe ustawianie podniesienia.

Laweta jest pomalowana na niebiesko gdyż poszukiwania doprowadziły mnie do wniosku,że to był typowy kolor we francuskiej artylerii i mógł być on stosowany również w Szwedzkich czy polskich wojskach,czy w Milicji z czasów Rewolucji Amerykańskiej.

Konserwacja
Przed użyciem lufa powinna zostać dokładnie oglądnięta w poszukiwaniu wżerów czy bąbli korozji.Rownież zapał powinien zostać dokładnie sprawdzony.Wnętrze lufy po strzelaniu powinno być oczyszczone mosiężnym wyciorem Po strzelaniu lufa powinna być sprawdzona wykrętem i przeczyszczona mokrą i suchą gąbką ale potem lufę należy wytrzeć do sucha.

Przed złożeniem wszystkie części należy przetrzeć szmatką nasączoną olejem ,szczególnie wokół gardzieli i zapału.Pokrywa gardzieli i zapału powinny zostać zwilżone olejem i umieszczone na swoich miejscach. W przeciwieństwie do luf z brązu,żelazne działa muszą być zakonserwowane olejem co zapobiegnie korozji. Niepomalowane,żelazne części lawety rownież wymagają konserwacji olejem.

W szczególności śruby i gwinty wymagają troski. Połączenia śrubowe powinny byc co jakiś czas rozbierane i przesmarowane.Proch powinien być przechowywany w jakimś bezpiecznym miejscu. Części armaty powinny być należycie oczyszczone. Zadbane działo nigdy nie powinno być zardzewiałe czy pokryte śniedzią. Co jakiś czas koła powinny byc zdemontowane i stożkowe końce osi przesmarowane. Sucha gąbka to paski owczego futra szerokie na 2.5cm i długie na 25cm(ewentualnie stare skarpetki itp.). Przybite są gwoździami mosiężnymi lub miedzianymi klamrami lub gwoździami do trzonka co uniemożliwia zarysowanie lufy i iskrzenie. Paski te można zszyć grubą dratwą w cos przypominającego rękaw.

Mokra gąbka nie wytrzyma dłużej niż 2-3 tygodnie i powinna być wystarczająco często zmieniana.Sucha gąbka wytrzymuje dłużej lub może być wykorzystana póżniej jako mokra.Ale przed wyschnięciem zalecane jest ją umyć lub wypłukać.

The trunnion cap design allows field removal of the barrel, by sruba elwacji_
unlatching the pin, and the barrel may be placed in the rear
position in horse-transport mode.
The gun can be disassembled as follows:
1. The wheels come off with removal of the pins.
The axle comes off the cheeks by removing screws attaching the
two metal retaining bars, and unscrewing the pinning lag bolt ring.
3. The cheeks are attached through the blocks by bolts. (Sruba kata elewacji utrzymywana jest na miejscu przez ciezar lufy i koniecznie trzeba ja wyjac pierwsza.)

Amunicja
Ładowanie
Dla 2 funtowej armaty ładunek wynosi 2.5uncji(70.9g) do strzału z kulą i 3 uncje(85g) do strzelania na wiwat prochu czarnego.Lufa jest przeznaczona przez producenta do max 5 uncji(141.7g)prochu na wiwat i 3 uncje(85g)do strzelania kulami. Powinno się używać wyłącznie prochu dymnego. Nowoczesne rodzaje prochu są zbyt wybuchowe. Można to łatwo sprawdzić.Po prostu proch dymny na powietrzu spala się szybko a proch bezdymny eksplozyjnie. Historyczne armaty były ładowane ładunkami w płóciennych woreczkach. Z powodu łatwopalnosci pyłu prochowego wydostającego się poprzez płótno proponujemy użyć ładunków owiniętych w folię aluminiową.

Ponadto dla bezpieczeństwa można odmierzoną dawkę prochu wsypać uprzednio do plastikowego woreczka co zlikwiduje niebezpieczny pył prochowy. Folia aluminiowa wymaga umieszczana w formie drewnianej o odpowiednich wymiarach do kalibru lufy. Podczas wsypywania mozna wtedy lekko ubic ladunek co zapobiegnie rozwarstwianiu prochu podczas transportu. Przed użyciem wtedy należy w dłoniach lekko go zrolować co ułatwi nabijanie lufy. Po wsypaniu powinno pozostać jeszcze kilka centymetrów folii na skręcenie końca ładunku.Forma powinna mieć dno w takim kształcie jak dno komory prochowej, żeby ładunek po włożeniu do lufy całkowicie ją wypełnił.Należy napełnić ładunek odmierzoną ilością prochu o odpowiedniej granulacji i skręcić koniec ładunku ścisle w "świński ogon". Ładunki należy przechowywać w suchym,szczelnym i bezpiecznym pojemniku.Jeśli ładunek jest tylko w aluminiowej folii to po kilku miesiącach czarny proch zacznie ja atakowac. Podsypka jest cholernie łatwopalno-wybuchowa. Powinno się używać jej tylko w bardzo małej ilości gdyż w zapale wciaż może być jakaś iskierka która spowoduje odpał.Z tego powodu prochowniczka powinna byc rzeczywiscie niewielka. My uzywamy polowki slomki do napojow z koncowkami zanurzonymi w wosku.W ten sposob jest pod kontrola ilosc prochu w zapale.Gdy podsypka sie wysypie na zewnatrz to znaczy, ze nieodpowiednia ilosc dostala sie do zapalu i mozna byc pewnym,ze armata nie wystrzeli (zapal niedostatecznie przetkany). Gdy wsypie sie cala do srodka i zniknie to znaczy,ze ladunek nie zostal prawidlowo umieszczony.

Pociski.
Do strzelania na wiwat nie jest konieczna przybitka.Wystarczy trochę gazet. Do strzelania kulami wystarczy kawałek wełnianej tkaniny dosc grubej o wielkości kilkanaście cm2 do uszczelnienia lufy i utrzymania naboju na miejscu. Brak kontaktu pocisku i woreczka z ladunkiem prochowym może spowodować rozsadzenie armaty. W przypadku tej armaty pocisk nie powinien ważyc wiecej jak 2 funty. Nie powinien byc wiekszy jak 5,4cm srednicy.Do danego kalibru lufy pocisk nie może być za duży bo się zakleszczy w lufie.


Przygotowanie armaty do strzelania
Armata ustanowiona na linii ognia powinna byc przygotowana w nastepujacy sposob:

1. Zatyczka lufy i osłona zapału powinna być usunięta i schowana.Kliny podczas strzelania na wiwat nie są konieczne ale mogą się okazać użyteczne podczas strzelania na pochyłościach.

2. Wiadro napełnione przynajmniej do połowy wodą powinno być umieszczone tuż pod gardzielą lufy.

3. Wykręt,mokra i sucha gabka,stempel powinny być umieszczone blisko gardzieli armaty, oparte o oś lub na ziemi blisko kół..Powinny leżec po właściwej stronie armaty gotowe do użycia.

4. Przetyk i podsypka powinny być blisko komory prochowej, lub przenoszone przez osobę obsługującą zapał.Przetyk powinien być używany tylko przez osobę w grubych rękawicach skórzanych.

5. Kuferek z prochem powinien być nie bliżej jak 10 m za działem i cały czas zamknięty wyłaczając krótkie chwile kiedy wyjmowane są ładunki. Nie powinien on stać blisko źrodła ognia(np. ognisko lub palący fajkę czy papierosy) a ponadto z dala od publiczności. Przechowywanie w taki sposob prochu minimalizuje ryzyko zapalenia się.W skrzyni nie powinno być więcej jak 25 ładunków. Nożyczki czy inne narzędzia mogą być w skrzyni ale przechowywać je należy tak by zminimalizowac możliwość zaiskrzenia.

6.Skórzana torba z ładunkami lub skrzyneczka z ładunkami powinna być w skrzyni z prochem lub noszona przez ///////////the powder runner.

7. Lontownica i świeczka powinna być trzymana po przeciwnej stronie armaty co Ładowniczy i proch.Powinny być trzymane odrobinę za lawetą i około 5 metrów w bok od działa.


Crew Positions
As a general rule, the Gunner, if doing more than one task, should
only serve as the Vent Tender or the Bombardier, but could be the
Sponger/Rammer if desired. They should not be the Powder Handler or
the Searcher/Loader. The person serving as Sponger/Rammer should be
strong and very familiar with the hazards of gun operations. It is
desired that the person retrieving the charge from the coffret
should not be exposed to flying sparks or lit match, to reduce the
risk of carrying a live spark to the coffret. The left panel of
Figure 1 shows crew arrangements for a large crew serving a 12
Pounder. The team of montross men (cannon crew; square shapes, plus
the triangle shaped gunner and bombardier) is supported by a squad
of infantry or dragoons (diamond shapes). In addition to helping
haul the gun, the infantry provides line security and, if needed,
replacement crew.
Crew of One
The piece can be safely operated by a single well trained Gunner
FOR A SINGLE SHOT ONLY. Since a single operator is not capable
of stalling the vent and running the other implements at the
same time, the piece should not be re-loaded after fire. After
10 minutes has past, the piece can be throughly cleaned and
cooled. Then, the gun may be re-loaded.

Crew of Two
You will need one person serving the muzzle as the Searcher,
Sponger, Powder Handler, Loader and Rammer.
The other will be Vent Tender. Either can be Gunner or
Bombardier.

Crew of Three
One will normally run the front, serving as Searcher, Sponger,
and Rammer. They may also be the Loader if desired.
One will serve as Vent Tender, usually functioning as the Gunner
as well. This person can be the Bombardier.
The third will be the Powder Handler and usually the Loader as
well. They can optionally be the Searcher and/or the Bombardier.

Crew of Four
One will serve as (Searcher), Sponger and Rammer.
One will serve as (Searcher), Powder Handler and Loader.
One will serve as Vent Tender and usually Gunner
One will serve as the Bombardier and optionally the Gunner.

Additional Crew
As additional crew are made available you can end up with the
following distribution of tasks:
1 Gunner who also could do one other task
1 Sponger - Rammer
1 Searcher - Loader
1 Vent Tender
1 Bombardier
2+ Powder Handlers - one at the box and runners
Advancing and retreating the piece.
Laweta dziala jest wyposazona w haki do zaczepienia szorow i w gniazda dragow do manewrowania dzialem umieszczone po obu stronach tylnej czesci


PCHANIE DZIALA DO PRZODU. With a crew of five, two pull on harnesses attached to
the front hooks, one is on the side handspike, one is on the rear
handspike. The rear and/or side handspike can also be used to help
quickly aim or re-orient the piece.
COFANIE DZIAŁA z piecioosobową obsługą dwóch ciagnie szory a dwóch wkłada handszpaki do gniazd i pcha działo.
Piaty artylerzysta umieszcza kuferek na lawecie, wiesza wiadro i kieruje lawetą;
Przy szescioosobowej obsłudze kuferek jest przenoszony osobno.
Przy czteroosobowej obsłudze wszystkie stemple oprocz lontownicy mogą być przytroczone do działa i tylko jedne szorce są w użyciu.


Strzelania

Każda operacja powinna być przemyślana i przećwiczona.

W ARMACIE PRZEZNACZONEJ DO STRZELANIA CAŁY CZAS POKRYWA GARDZIELI
I OSLONA ZAPAŁU POWINNA BYC USUNIĘTA I SCHOWANA W KUFERKU.

WYJĄĆ ŁADUNEK
Należy przechylić lufę w dół i ruszając lawetą lub kołami i spowodować wysunięcie się ładunku
z lufy.Gdy to nie nastąpi należy zalać lufę wodą i postępować jak w przypadku niewypału.

PRZYGOTOWAĆ DZIAŁO DO ŁADOWANIA
Na tą komendę Vent Tender sprawdza czy zapal jest czysty
przez wlozenie przetyka. Zapal powinien potem pozostac przykryty lewym kciukiem i uszczelniony
do momentu zakonczenia umieszczania ladunku w komorze dla zmniejszenia ryzyka,ze jakas iskra

moze zostac wciagnieta do lufy przez zapal na ladunek prochowy

podczas wyciagania stempla powietrzem zasysanym poprzez zapal.
Cala obsluga pozostaje na swoich miejscach.


SPRAWDZIC LUFE
The Searcher will take a position entirely behind the muzzle,
either between the wheel and the tube, or outside of the wheels.
While keeping an eye on the vent to ensure that it is properly
stalled, the worm is introduced into the tube and slid to the
breach with one hand only. The hand is kept under the shaft, and
will be wearing a heavy leather glove. The thumb will be kept
pointing away from the gun at all times to reduce potential hand
damage if the worm is ejected out of the gun. Firmly rotate the
worm in the direction of the prongs to bite into whatever
material was left in the tube. This is then drawn out and dumped
into the water bucket. If a counter-rotated worm is available,
repeat with it. If it is felt that more material is still in the
tube, repeat the operation.
CZYŚCIĆ LUFĘ
To polecenie moze zostac rozdzielone na dwa osobne:

ZWILŻYĆ LUFĘ, oraz

OSUSZYĆ LUFĘ Gąbkowy noszący grube rękawice zanurza koniec mokrej gąbki w wiadrze i wyciska nadmiar wody. Zajmuje pozycję dokładnie za gardzielą,pomiędzy kołem i lufą lub po zewnętrznej stronie koła.Patrząc czy zapał został prawidłowo przeczyszczony ,wsuwa gąbkę jedną ręką do lufy do momentu aż kciuk oprze się o wylot gardzieli.pozwala to uniknąć uszkodzenia ręki gdy gąbka zostanie wystrzelona z lufy. Gąbka jest wsuwana do lufy ,obrócona i usunięta.Nadmiar wody powinien być wyusunięty poprzez opuszczenie lufy ku ziemi.Potem lufa jest osuszona sucha gąbka.
PRZYNIEŚĆ PROCH
Prochowniczy i ładowniczy powinni nosić grube skórzane rękawices.Jednorazowo tylko jeden ładunek prochowy powinien być przyniesiony do skrzyneczki na lawecie lub w torbie transportowej i przetrzymywany w bezpośredniej bliskości armaty..
Ladunek prochowy jest przenoszony do gardzieli lufy po przeciwnej stronie działa co lontownica. Na tej drodze nie powinno byc zadnego
azrodla ognia. Ladunek prochowy jest przyniesiony przed dzialo i wreczony ladowniczemu. powinien byc przez niego zrolowany w dloniach dla upewnienia sie, ze jest wystarczajaco maly do wlozenia do gardzieli. powinien byc potem pokazany Gunner zeby zobaczyl czy jest odmierzony odpowiedniej wielkosci ladunek. Podczas tych czynnosci ladunek powinien byc trzymany zdala od gardzieli armaty.

WLOZYC LADUNEK
Stojac za gardziela,miedzy lufa a kolem,lub po zewnetrznej stronie kola, upewniajac sie czy zapal zostal prawidlowo przeczyszczony,ladowniczy kladzie prawa dlon na koncu lufy nad gardziela dla lepszej rownowagi i wyeliminowania ladunku elektrostatycznego. Wsuwa ladunek prochowy lekko wkrecajac go i "swinskim ogonnem" na zewnatrz a plaskim koncem w kierunku dna komory prochowej. Powinno byc to zrobione jedna reka(zwykle lewa) usytulowana pod ladunkiem i z kciukiem skierowanym ku wylotowi lufy. LADUNEK DO KOMORY
Stemplowy stoi za gardziela pomiedzy kolem a lufa,lub po zewnetrznej stronie kola, w grubych skorzanych rekawicach upewniajac sie czy zapal zostal prawidlowo przeczyszczony, jedna reka wsuwa ladunek do komory prochowej, trzymajac stempel z kciukiem w kierunku strzalu dla zmniejszenia ryzyka wypadku po czym wysuwa stempel z lufy. Ladunek prochowy powinien byc mocno dosuniety do dna komory ale nie wbity. W celu upewnienia sie,ze ladunek zostal prawidlowo zaladowany stemplowy sprawdza znak na stemplu pokazujacy polozenie stempla wzgledem dna komory prochowej. Nastepnie stempel jest usuwany z lufy (jesli drążek stempla nie wsunął się odpowiednio gleboko do lufy to znaczy,że za ładunkiem prochowym jest niebezpieczna przestrzen powietrzna albo w komorze sa jeszcze bardziej niebezpieczne pozostalosci po poprzednim strzale,lub armata zostala zaladowana dwukrotnie) Nastepne komendy umieszczone w nawiasach sa przeznaczone tylko do demonstracji. (WYBRAC POCISK)
Typ pocisku powinien byc jasno określony.Np.kula,kartacz,case,łańcuchy czy siekańce(kawałki złomu i gwoździe). Pocisk powinien byc przyniesiony przez a Powder Handler the same as the powder was.
(PRZYNIESC POCISK)
The shot would be held up for the Gunner to see, i oglądniey przez działonowego czy nie jest zabrudzony lub uszkodzony.powinien być sprawdzony gdy wydaje sie za duży.Przybitka,kawałek grubej tkaniny wełnianej o powierzchni ok.25 cm2 powinien być umieszczony w komorze prochowej na prochu.Na to umieszcza się pocisk.
(LADUNEK DO GARDZIELI)
The Rammer stands behind the muzzle, either between the wheel
and the tube, or outside the wheel, wearing heavy leather
gloves. Keeping an eye on the vent to ensure that it is properly
stalled, the shot is pulled to the breach using one hand which
is placed under the rammer shaft with the thumb pointing away
from the gun to reduce potential hand damage if the rammer is
ejected from the tube. The shot does not need to be "packed" so
minimal motions are used. Dla upewnienia się czy pocisk jest prawidłowo umieszczony w lufie,sprawdza marke na stemplu.Gdy marka nie dochodzi do wylotu gardzieli to znaczy,ze pocisk utknął w lufie w pewnej pdległości od ladunku prochowego lub co gorsza,ze działo zostało naładowane drugi raz.po tych czynnościach stempel jest usuwany z lufy przy zachowaniu ostrożności.
(THRUST HOME YOUR LAST WAD WITH THREE STROKES GENTLY)
With undersize shot being used (then as now) there is a
possibility that the shot could move forward if the barrel is
pointed down, or while running the gun na zewnątrz ambrazury. dla zapobiegnięcia temu ostatnia przybitka powinna być umieszczona NA pocisku przez Stemplowego stosując te same zasady bezpieczeństwa, This is not needed and not recommended for loading
this piece.
GAGE THE PIECE
The piece would be run out the embrasure and/or aimed. The Vent
Tender should still keep the vent stalled. The Gunner can change
the elevation by adjusting the screw or moving the quoin block.
PRIME THE PIECE
All other crew step back while the Vent Tender prepares the vent
for firing. First the cartridge is opened by pushing a brass
gimlet or a small vent prick down the vent. This should be done
with a gloved hand. The Vent Tender should note whether the
gimlet did in fact enter the powder charge by noting the texture
change. The gimlet should not be driven into the bottom of the
tube, which would eventually create a pit on the tube floor.
Then, using either a very small priming charger, or the prepared
straws, the vent should be filled with fine (grade FFFF) black
powder. Pyrodex will not work for this. It should be noted how
much powder is going down the vent, since if a large quantity is
going down, you are filling the void where the charge was not
seated. This can overcharge the piece, or give a bad ignition
from not have the powder charge open to the touch hole. The Vent
Tender should always keep their head away from the vent. Once
the vent is primed, the Vent Tender should cover the vent with
their gloved left hand, especially on damp or windy days.
GUNNERS HAVE A CARE (Na Obatchnonc)
All gunners step back from the piece, look away, and protect
their ears.
GIVE - FIRE (DAI - OGEN)
On GIVE, or during GUNNERS HAVE A CARE, the Bombardier
flourishes the linstock to ensure the coal is burning well.

On FIRE, lontownica jest opuszczona na dol i koniec z lontem jest oddalony maksymalnie od zapalu.Ramiona lontownicy powinny być trzymane poziomo
i tylko palący sie koniec lontu jest zblizany nad zapał.
Jeżeli ramiona lontownicy są trzymane pionowo ,inna część lontu może ulec niespodziewanemu zapaleniu od pryskającej iskry i odpalić armatę.
If all goes well, the gun would have fired, and the process could be
run through again. Jaśli armata nie wstrzeliła pomimo odpalenia zapału to powinna być zastosowana poniższa procedura:
1. Działonowy ogłasza:Przerwać ogień i odsuwa załogę z dala od działa.Co najmniej po minucie, the steps
outlined above from PRIME THE PIECE will be followed.
It is possible that the priming powder ejected the cartridge.

Jeśli przetyk nie ma kontaktu z ładunkiem prochowym,to po kolejnych 3 minutach lufa może być przeszukana dla upewnienia się,że jest pusta.

The cartridge may have burned going through the barrel or just
outside, but the downrange should be checked.
2. Jeśli armata nie wystrzeliła trzeci raz to działonowy wydaje komendę PRZERWAC OGIEN . Cała obsada działa oprócz komenderującego
powinna przerwać pracę i odsunąć się od armaty na bezpieczną odległość zabierając ze sobą lontownicę. Poczekac przynajmniej 5 minut pilnujac jednoczesnie zeby nikt nie wyszedl przed armate.
3. Można uzyć gaśnicy CO2 i przez zapał wywmuchać proch.Ewentualnie zalać zapał i gardziel wodąa następnie poczekac jakiś czas,żeby woda wsiąkła w ładunek.
4. W przypadku użycia wody zamiast gaśnicy należy poczekać przynajmniej 5 minut aż woda wsiąknie w ładunek prochowy i zostanie on wyciągnięty z lufy wykrętem i wrzucony do wody.
5. Zalać lufę ponownie. Potem przeszukać lufę ,osuszyć ją i przeczyścić suchą gąbką.
6. Lufa powinna być dokładnie sprawdzona dla ustalenia przyczyny kłopotów.Pozostałości wody w lufie mogą ponownie być przyczyną niewypału.Podczas zalewania lufy sytuacja jest bardzo niebezpieczna gdyż woda może nie wsiąknąć w proch i ładunek w każdej chwili może odpalić.

TERMINOLOGIA

Laweta nasza jest przedstawiona na ryc.2. Główną różnicą pomiędzy naszą rekonstrukcją a ryciną jest zastosowanie stalowej osi kół.Stalowe osie zaczęły być w użyciu na początku 1700's i zastąpiły drewnianą oś.
Laweta-Carriage
a. Cheek
b. Trail
c. Quoin Board, Quoin Screw (elevating screw)
d. Breast Hook
e. Trail Hook
f. Lateral maneuvering handle and shaft socket
g. Trail maneuvering shaft socket
h. Trunnion Cap (with head and foot) ---------czop?????????
i. Kuferek(na amunicję)Coffret (ammo box)


Lufa-piece:
A. Gardziel
B. Zatyczka gardzieli
C. Dolphin
D. Trun
E. Zapał i zatyczka zapału

Wyposażenie działa:
A. Łyżka prochowa-Powder shovel (lanterne)
B. Lontownica-.Linestock (Boutefeu)
C&D.Kliny podniesienia-Quoins - elevation wedges (coins de mire)
E. Stempel-Rammer (refouloir)
F. Wykręt-Worm (tireboutte)
G, Gąbki-I Sponges (e'couvillons)
H. Wycior mosiężny-Scour. Cleaning/scouring implement of brass wire
K. Szczerbinka-(chapiteau dont on fe fert pour couvrir la lumiere)
L. Muszka-(fronteau de mire)
M. Przetyk-Vent prick (regorgeoir)
Poniżej ,na rysunku są pokazane szorce do ciągnięcia armaty przez obsługę działa.

 

Rear - tył; Front - przód; wad-przybitka; Priming powder-podsypka; vent-zapał ; gimlet-przetyk ; worm-wykręt; stall-przeczyścić,przepchać ; breach-komora prochowa ; Gunner-działonowy ; Loader-ładowniczy ; vent tender - ? ; powder runner- ? ; Linestock - lontownica ; Rammer - stempel ; trunnion cap-? ; powder handler- ? ; piece - lufa , piasta-oś ;flourish the linstock-rozdmuchać lont ; ; ; ;

Góra strony